Przyjemność czytania

sobota, 30 marca 2013

Towar eksportowy Polski czy już celebryta czyli co sądzę o książce Nergala

"Spowiedź heretyka" Adam Nergal Darski

Słysząc słowo herezja momentalnie pojawia się u mnie myśl, że to odstępstwo od wiary. Za wikipedią słowo to oznacza m.in. "błędną interpretację twierdzeń wiary chrześcijańskiej, polegająca na wyodrębnieniu jakiegoś zagadnienia i przedstawieniu go w sposób, który przeciwstawia się całości nauczania wiary". Brzmi dla mnie już jakoś tak łagodniej.

Potocznie też mówi się o herezjach, gdy ktoś próbuje przedstawić jakąś myśl, która jest niezgodna z powszechnie obowiązującymi zasadami.

Przyznam, że dopóki Nergal nie wystąpił w programie telewizyjnym, nie łączyłam go z zespołem, w którym występuje. Nie zainteresowałabym się też książką przez niego napisaną. A tak, jako fanka programu, chciałam poznać trochę bliżej twórcę zespołu Behemot. Zespołu, którego oprawa graficzna teledysków bardzo mi się podoba, sama zaś muzyka jakoś do mnie nie trafia.

A z książki wyłania się obraz normalnego człowieka. Człowieka z poczuciem humoru, pasją do muzyki i samozaparciem. Może nie dżentelmena, ale też i nie demona, na jakiego próbowały kreować go media. Wbrew różnym plotkarskim gazetom i portalom, potraktował temat swoich związków w tym m.in. z Dorotą Rabczewską ze smakiem. Nie afiszując się zbytnio, ani też nie wywlekając brudów w książce.

Książka ma postać pytań i odpowiedzi na te pytania. W prosty sposób stworzono pozycję na przyzwoitym poziomie, którą można przeczytać tak, jak wywiad w gazecie. Pogrupowano również pytania w kilka części, w zależności od poruszanego tematu.

W książce Nergal opisał m.in. swoją chorobę, akt apostazji, początki zespołu oraz trasy koncertowe. Dla fanów Behemota ta książka będzie nie lada gratką, dla pozostałych być może sprawdzianem tolerancji dla frontmana zespołu Behemot.

Bardzo podobała mi się informacja na okładce, na jakie stowarzyszenia i jakie konkretnie kwoty zostaną przekazane ze sprzedaży tej książki. W przypadku większości innych książek,kwoty podane są tak lakonicznie, że prawdę mówiąc mam duże wątpliwości ile tzw. części dochodu trafi do tychże fundacji.


Moja ocena : 4.5/6
"Spowiedź heretyka" Adam Nergal Darski
ISBN 978-83-7778-197-5
Wydawnictwo G+J Gruner +Jahr Polska
str. 382 z kolorowymi ilustracjami, zdjęciami

niedziela, 24 marca 2013

Gwiazdozbiór osobisty Tomasza Raczka

"Karuzela z idolami" Tomasz Raczek

Lista idoli Tomasza Raczka zawiera sporo nazwisk. Są na niej również niektóre nazwiska , jakich trudno byłoby się spodziewać. A jednak!


Lubię autora tej książki. W sumie nawet sama nie wiem czemu pałam do niego sympatią. Nie znam go osobiście, ale obraz jaki wyłania się z jego publicznych wypowiedzi jest dla mnie ok. Nic więc dziwnego, że przychylnym okiem spojrzałam na jego książkę, która akurat była na wyprzedaży.

W książce tej mamy możliwość bliższego zapoznania się z osobami publicznymi, które w jakiś sposób są mu bliskie. Są to osoby z jego młodości, a także takie, które mu imponują. Zaskoczyły mnie niektóre nazwiska w tym zestawieniu. Jednak po zastanowieniu się, być może nie są one tak dalekie od osoby Pana Raczka. Zazwyczaj są to silne osobowości, które idą pod prąd. Takie, które walczą o swoje i nie przejmują się porażkami.

Bardzo imponuje mi krytyk, który nie ugiął się pod presją wywieraną przez jednego z producentów filmowych. I skoro uznał, że pewien film to tak naprawdę straszna kicha, to i to swoje zdanie oznajmił.

Swego czasu obejrzałam także film dokumentalny o nim i jego partnerze. O ile sama relacja nie zrobiła na mnie większego wrażenia. To jednak w całym tym filmie najbardziej skupiłam się na wypowiedziach jego matki. Bardzo mi zaimponowała jej postawa, pełna zrozumienia i miłości dla swojego syna. Tym bardziej jest to ważne, gdyż nie każdy ma tyle szczęścia, by być w pełni akceptowany ze swoją odmiennością przez własną rodzinę.

Jeżeli tak jak ja lubicie postać autora, to książka Was nie zawiedzie. Poznacie fascynacje młodzieńcze Pana Raczka, jego idoli, a także dowiecie się kto jest dla niego autorytetem.
Jeżeli niezbyt lubicie tą postać, to książka będzie dla Was skróconym rysem biograficznym kilkudziesięciu postaci.

Ja spędziłam ciekawie czas przy tej książce.


Moja ocena : 4.5/6
"Karuzela z idolami" Tomasz Raczek
ISBN 978-83-60000-15-1
Instytut Wydawniczy Latarnik
str. 251

środa, 20 marca 2013

Ahoj Lewiatanie , kto na pokładzie zostanie?!

"Lewiatan" Boris Akunin

Nic, ale to naprawdę nic, nie poradzę na to, że kryminały wręcz mnie pochłaniają. Pałam do nich miłością już od zobaczenia okładki, choćby nie wiem jaka mało atrakcyjna była. Sam napis powieść kryminalna powoduje u mnie zwężenie źrenic oraz wyostrzenie wzroku. Zaczynam dostrzegać w książce nieograniczony potencjał twórcy i po prostu muszę ją przeczytać.

Po kolejnej części widać, że Boris Akunin ma plan i pomysły na swoje książki. Każda jego książka wpadająca w moje ręce jest w pewien sposób podobna, a zarazem inna od poprzednich. Jedyna i niepowtarzalna.

Cieszę się, że go odkryłam :)

Tym razem sprawa dotyczy zagadkowego morderstwa, którego ślad prowadzi do wyprawy morskiej. Każdy z pasażerów ma swoje tajemnice, którymi niekoniecznie chce się dzielić z innymi. Jedni mają większe problemy, inni trochę mniejsze, ale równie skomplikowane.

A w tej całej rzeszy kłamców - Fandorin otoczony przez ludzi, którym nie może ufać. Kolejne tropy umożliwiają mu wykreślanie osób z listy podejrzanych, by na końcu odnaleźć wreszcie osobę, która z zimną krwią zamordowała mieszkańców pewnej spokojnej rezydencji.

Kolejna sprawnie napisana część serii. Polecam.

Moja ocena : 5/6
"Lewiatan" Boris Akunin
ISBN 978-83-7799-779-6
Wydawnictwo Świat Książki
str. 206

piątek, 15 marca 2013

Chłopczyca w ciele blondynki - rajd Dakar

"Automaniaczka" Martyna Wojciechowska

Moja przygoda z dwoma kółkami nie wypadła zbyt pomyślnie.
Zazdrościłam strasznie bratu, że miał jeszcze w dawnych czasach Simsona.
Przejażdżka jednak nim i wywrotka zaraz prawie po ruszeniu na długi czas zabrały mi chęci do dalszej jazdy... Tym bardziej, więc podziwiam zacięcie do jazdy motocyklem, zwłaszcza w wykonaniu kobiety.

Autorka książki - Martyna Wojciechowska- zabiera nas w sentymentalną podróż do swojego pierwszego kontaktu z dwoma kółkami. A także czteroma. Jest to naprawdę pasjonująca podróż. Entuzjazmu i uporu mogłaby pozazdrościć jej niejedna osoba. A i wiarą w siebie mogłaby się podzielić z kilkoma osobami.

Sama książka jest przecudna. Sporo w niej archiwalnych zdjęć, opisów, anegdotek i zabawnych zdarzeń , jak dla mnie,związanych ze środkami transportu ;). Widać w tej książce pasje autorki, która jest daleka od steoretypowych wyobrażeń kobiet, zwłaszcza blondynek.

Czytało mi się Automaniaczkę znakomicie. O tej odważnej, upartej jak osioł blondynce, która zapragnęła sama zobaczyć, jak można jechać w rajdzie.

Po lekturze nie ma szans na inną myśl, poza jedną , warto spełniać swoje marzenia.


Moja ocena : 5.5/6
"Automaniaczka" Martyna Wojciechowska
ISBN 978-83-7778-101-2
Wydawnictwo G+J Gruner + Jahr Polska
str. 341