wtorek, 29 listopada 2016

Męskie rozmowy

"Czasem czuły, czasem barbarzyńca " Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski

Książka o tym jak być mężczyzną w obecnych czasach. M.in. co jest uważane za męskie przez kobiety i w jaki sposób mężczyźni starają się, albo też i nie, temu sprostać.

okładka książki Czasem czuły czasem barbarzyńca

Współautor książki Tomasz Masłowski zawodowo zajmuje się psychologią. Jego rozmówca Tomasz Kwaśniewski jest reporterem. Pomysł na książkę narodził się w studiu radiowym, gdzie na antenie królował program "Bez laski". Sama tej audycji nigdy nie słyszałam, więc ciężko mi powiedzieć, czy była interesująca. Ale autorzy zapewniają, że cieszyła się sporym zainteresowaniem słuchaczy i też słuchaczek. Choć książka skierowana jest do mężczyzn to mnie zaciekawił taki męski punkt widzenia.

Bo właściwie co to znaczy w dzisiejszych czasach być mężczyzną. Wiadomo "chłopaki nie płaczą", ale czy współczesna kobieta szuka tylko takiego "macho". Czy może chciałaby męskiego, ale zarazem wrażliwego faceta? Takiego, dla którego nie jest problemem zarówno wymienić opony w aucie, jak też i przygotować obiad dla swojej partnerki. Wymagania rosną nie tylko w stosunku do kobiet. Ale poprzeczka rośnie też w stosunku do idealnego mężczyzny.

Ta książka to próba opowiedzenia z męskiego punktu widzenia jak być prawdziwym mężczyzną. I że dla każdego może to oznaczać inny model męskości. Interesujący zapis rozmów mężczyzn o mężczyznach.


Moja ocena : 5/6
"Czasem czuły, czasem barbarzyńca " Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
ISBN 978-83-268-2480
Wydawnictwo Agora
str. 268

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Agora.

poniedziałek, 14 listopada 2016

Rewers - rzecz o zbrodni

"Rewers " zbiór opowiadań wielu autorów

Rzadko czytam autorów polskich kryminałów. Nad czym głęboko ubolewam, ale tak po prostu jest. Poza Joe Alex i Markiem Krajewskim najzwyczajniej ich nie znam. Ta książka to taka próba poznania współczesnych autorów.

okładka książki Rewers zbiór opowiadań

Rewers to zbiór jedenastu opowiadań, których akcja rozgrywa się w polskich miastach. Po jej przeczytaniu mam kilku swoich faworytów. I pewnie przeczytam jeszcze którąś z ich książek.

Bardzo podobało mi się opowiadanie Wojciecha Chmielarza "Babcia Wiśniewska". Napisane z pomysłem, ciekawe i takie, że łatwo mi uwierzyć, że mogło się zdarzyć. Realistyczne i zarazem zaskakujące puentą.

Drugim opowiadaniem, które zapadło mi w pamięć to "Przypadki chodzą po mieście" Ryszarda Ćwirleja.
Z przymrużeniem oka napisana historia pewnego rabunku. Gdyby nie spora liczba literówek w tym opowiadaniu, byłoby świetnie (m.in. "szczęcie", "weźmniesz","mnieć"). Zabrało mi to nieco uroku tego opowiadania.

Kolejnym opowiadaniem, które mi się spodobało jest Marta Mizuro "Chciała żyć". Ciekawe połączenie punktu widzenia sytuacji z perspektywy kilku osób. Akcja opowiadania nie traci jednak na swojej dynamiczności i wciąga. Jedynie zakończenie dla mnie mogłoby być nieco inne.

Równie ciekawy pomysł był na opowiadanie Joanny Opiat-Bojarskiej "Modus operandi". Powoli wypływały nowe fakty w sprawie. I sytuacja zmieniała się o 180 stopni.

Pozostałe opowiadania nie zapadły mi w pamięć, choć z przyjemnością przeczytałam. Ciekawy zbiór opowiadań, dzięki któremu być może zacznę swoją przygodę z jeszcze mi nieznanymi polskimi autorami i autorkami książek.


Moja ocena : 4.5/6
"Rewers " Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński
ISBN 978-83-7976-508-9
Wydawnictwo Poznańskie
str. 537

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Poznańskiemu - Czwarta Strona.

środa, 2 listopada 2016

Ameryka po kawałku

"Ameryka po kawałku" Marek Wałkuski

Ameryka ta znana i ta mniej znana za pomocą tej książki zostanie ukazana.

okładka książki Ameryka po kawałku

Mnie Ameryka kojarzy się z rozmiarem XXL. I to tym największym. Największe samochody, najszersze ulice, największe zestawy obiadowe. Kojarzy mi się także z przyrodą. Przepięknymi formacjami skalnymi, dużymi parkami narodowymi i bezkresnymi obszarami.

Dzięki tej książce będzie też kojarzyć mi się z bardzo przyjaznym podejściem firm amerykańskich do konsumentów. Z możliwością kupowania bez ryzyka, że sklep nie przyjmie towaru z powrotem, bo np. jednak telewizor jest za duży, za mały lub nam się po prostu nie podoba sposób wyświetlania obrazu.
Z dodatkowymi pasami na drogach dla osób, które jadą z kimś do pracy.
Z dobrze zachowaną przestrzenią dla mieszkańców bez ogrodzeń.
Z działalnością charytatywną mieszkańców Ameryki, w którą większość z nich się angażuje.
Z rozległymi i tanimi polami golfowymi, gdzie nie tylko elita może sobie zagrać.
Z rozległą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, której możemy im naprawdę pozazdrościć, bo cenowo jest bardziej dostępna dla przeciętnie zarabiającego obywatela Ameryki.

Książka pokazuje Amerykę kawałek po kawałku z innej strony, czasem zaskakującej. Osoby, które będą chciały znaleźć w tej książce spójną opowieść niestety się rozczarują. To fragmentaryczne pokazanie wycinków amerykańskiej rzeczywistości. Tak jak zapowiada tytuł tej książki.


Moja ocena : 5/6
"Ameryka po kawałku" Marek Wałkuski
ISBN 978-83-240-3184-9
Wydawnictwo Znak
str. 263