piątek, 9 lipca 2010

Like father like daughter Anne Baker


Książka ta to opowieść o losie kobiet na przestrzeni kilkunastu lat, jak również o zmianach w podejściu do nieślubnych dzieci, homoseksualizmu i osób pracujących dawniej na służbie u bogatych ludzi.

Elin Jones to nieodrodna córka swojej matki. Mieszka razem z ojcem, który okazuje się nie być jej tatą. Po śmierci matki, gdy prawda wychodzi na jaw ucieka od swojego ojczyma, by zacząć swe samodzielne życie i nie powtórzyć błędów popełnionych przez jej mamę.

Jednak los bywa przewrotny, Elin znajduje zatrudnienie u bogatej rodziny Oxley. A jeden z właścicieli pan Laurence zwraca na nią uwagę i wykorzystując jej naiwność pozostawia po sobie ślad w postaci dziecka. Aby zapanować nad sytuacją Laurence namawia Elin na wyjście za mąż za jednego ze swoich służących Perciego oferując mu sporą sumę pieniędzy na utrzymanie ich oboje. 

Percy początkowo wydaje się dobrym rozwiązaniem dla Elin, jednak po pewnym czasie jego agresywna natura wygrywa i Elin nienawidzi go z każdym dniem coraz bardziej. Rodzi się jej córka - Laura, która również uważa, że Percy jest jej ojcem. 

Laura dorasta w nieświadomości, aż do pewnego fatalnego dnia kiedy dowiaduje się, że Laurence Oxley jest jej ojcem. Od tej chwili jej życie zmienia się diametralnie. Robi wszystko, by wyrwać się z ubóstwa i stać się kimś, kto pokaże na co go stać Oxleyom. Historia zatacza pełne koło.

Elin i Laura znowu spotykają na swej drodze Laurenca Oxleya, lecz tym razem to Laura stanie się jego godnym przeciwnikiem.

Książkę uważam za miły przerywnik od poważniejszej lektury i świetną naukę nowych słówek i zwrotów w języku angielskim.

Moja ocena 4,5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails