poniedziałek, 12 września 2016

Sieroce pociągi

"Sieroce pociągi " Christina Baker Kline

Całkiem niedawno temu w Ameryce. Tak mogłaby się zaczynać ta książka. To przekształcona na powieść historia wielu sierot, które los rzucił w tamte rejony. A sieroce pociągi były rozwiązaniem dla kraju, żeby "pozbyć się" problemu w postaci utrzymywania dzieci imigrantów.

okładka książki Sieroce pociągi

Jeszcze na początku poprzedniego wieku wiele samotnych dzieci podróżowało specjalnymi pociągami po całym kraju. Zazwyczaj były to osierocone dzieci imigrantów, którzy z nadzieją przybyli do Ameryki, ale im się nie powiodło. Wielu z tych małych pasażerów dzięki tej akcji znalazło nowe domy i kochające rodziny. Niestety także wielu z nich stanowiło tanią siłę roboczą, której nie trzeba było płacić. Taki pociąg zatrzymywał się na poszczególnych stacjach, a dzieci były oglądane przez rodziny mieszkające w danej miejscowości. Najchętniej brano niemowlęta. Te dzieci, które nie znalazły swojego opiekuna były przewożone tym samym pociągiem do kolejnego miasta.

Autorka opisała jedną z takich prawdopodobnych wersji czyjegoś życia. Inspirowały ją prawdziwe dokumenty i historie opowiadane przez żyjących pasażerów pociągów dla sierot.

Interesująca książka.


Moja ocena : 5/6
"Sieroce pociągi " Christina Baker Kline
ISBN 978-83-8015-405-6
Wydawnictwo Czarna Owca
str. 362 ( bez przytoczonej na końcu książki rozmowy autorki)

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

1 komentarz:

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails