sobota, 26 marca 2011

Trucicielka Eric Emmanuel Schmitt zbiór 4 opowiadań"Trucicielka" Eric-Emmanuel Schmitt, Wydawnictwo Znak, ISBN 978-83-240-1619-8, 246 str.

Zbiór opowiadań zatytułowany Trucicielka czaruje od samego początku, a to za sprawą przepięknej okładki - kobiety z czarnym wachlarzem.

Autor książki również nie jest mi obojętny. Eric Emmanuel Schmitt to dla mnie  geniusz opowiadań zwłaszcza po pani Róży i Oskarze.

W tej książce jednak nie odnajduję, aż tylu emocji co w jego poprzednich opowiadaniach. 

Pierwsze opowiadanie tytułowe Trucicielka to opowieść o legendzie pewnego miasteczka - kobiecie, która podobno zabiła swojego męża. Lata świetności tej kobiety już minęły, ale jej "sława" pomimo wieku pozostała ta sama. Pewnego dnia do jej miejscowości przybywa młody i pełen zapału ksiądz, a wiekowa dama zaczyna odkrywać przed nim swoje sekrety z przeszłości. 

Powrót to opowieść o prozie życia i nie zdawaniu sobie sprawy z własnych uczuć do czasu, aż pewne nieszczęśliwe wydarzenie pozwala przejrzeć na oczy pewnemu mężczyźnie.

Koncert Pamięci Anioła to historia dobrze zapowiadającego się młodzieńca o duszy anioła i złego chłopca, który przez własną ambicję i zaniechanie doprowadza do tragedii. Czy chłopiec może zmienić się i stać się absolutnie kimś innym niż do tej pory był?

Ostatnie opowiadanie, które chyba najbardziej mi się spodobało, to opowieść o małżeństwie polityków, u których wydaje się, że miłość już dawno wygasła i trzyma ich razem tylko wizerunek dobrego męża i wspaniałego polityka. Zamęt w ten idealny obraz wprowadza widmo rozwodu.

Całość sprawia przyjemne wrażenie. 

Tytułowe opowiadanie uważam za najsłabsze z tych 4 opowiadań, najciekawszym dla mnie okazało się ostatnie Elizejska miłość. Choć równie przyjemnie czytało mi się Koncert Pamięci Autora.

Uważam, że tego autora stać na dużo więcej dlatego też taka a nie inna ocena.

Moja ocena: 4,5/6

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak.

6 komentarzy:

 1. Kusi mnie ta książka, oj kusi:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie przeczytam, jak tylko trafi do moich rąk :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zaś zachwyciła totalnie :). I nie wiem, które opowiadanie było najsłabsze, bo wszystkie mi się ogromnie podobały.

  OdpowiedzUsuń
 4. @kasandra_85 :)
  @Domi :)
  @Alina to nie tak żeby całkiem była słaba, ale dla mnie całość jest "nierówna". :) A wiem, że stać tego autora na wyciśnięcie mocniejszych emocji z czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 5. oceniłam tę książkę tak samo, co więcej mnie również ostatnie opowiadanie najbardziej przypadło do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba się skuszę jeśli zobaczę ją kiedyś w bibliotece ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails