sobota, 8 października 2011

Czego się spodziewałam, a co dostałam !? "Perła" Rafał Kosowski


"Perła. Dzień, w którym upadł Kanaan" Rafał Kosowski
Wydawnictwo Vocatio
ISBN 978-83-7492-150-3
str. 356

Oglądając ofertę wydawnictwa Vocatio moją uwagę przykuły liczne wydania książek związanych z Biblią, apokryfami, czy też bardziej ogólnie dotyczące religii.
 Biorąc pod uwagę tą ofertę myślałam, że książka ta będzie trzymała się bezpiecznych tematów,że będzie to opowiastka, w której dobro zawsze wygrywa, a zło zawsze przegrywa.
Byłam bardzo mile zaskoczona, że okładka ukrywa nieco inną wersję wydarzeń.

Aberes to kobieta z ówczesnej nazwałabym ją klasy średniej, która głównie dzięki swojej urodzie  i zauroczeniu nią władcy poślubia króla. Ich drogi splatają się przypadkiem i dzięki temu przypadkowi zostają sobie poślubieni.

Aberes wychodząc za mąż za Gemre staje na przekór wierzeniom swojej rodziny w jednego Boga. Jej mąż jest wyznawcą wielu bogów - na dodatek takich, dla których składanie ofiar z ludzi nie stanowi problemu.

Pewnego dnia Aberes słyszy Głos mówiący do niej, lecz nie widzi nikogo. Głos ten nakazuje jej wstać i zejść do podziemi. Tam jest świadkiem zdrady jednego z doradców swego męża i przygotowanej podstępnie dla niej pułapki, z której nie będzie miała wyjścia. Pułapki mającej na celu pozbawić ją wpływu na Gemre, a na dodatek mającej na celu oskarżenie jej o szpiegostwo.

Dzięki pomocy swego opiekuna - Głosu - udaje jej się wrócić do swoich komnat niezauważenie, lecz teraz pozostaje kwestią czasu czy jej wrogowie zdążą wykorzystać nadarzającą się okazję, by oszukać króla.

Tak rozpoczyna się początek tej książki.
 Nie wiem w jakim gatunku ją umieścić, bo pojawiają się tu wątki związane z historią, jak również  wątki fantastyczne.
Bardzo rozczarowała mnie końcówka, bo przeczytałam ciąg dalszy nastąpi. A ani akcja się na dobre nie zakończyła, ani nic tak do końca się nie rozwiązało. Już prawie się wydawało, że wszystko wróci na właściwy tor, a tu okazało się, że jednak nie zawsze to co się wydaje, że jest ok takie jest naprawdę.

Nie każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie, ale mnie się podobała.

Z chęcią przeczytam ciąg dalszy, bo mnie wciągnęło w fabułę.

Moja ocena: 4.5/6

Za udostępnienie książki dziękuję wydawnictwu Vocatio. 

6 komentarzy:

 1. Kolejna część jest równie interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałem o książce. Widać, że warto się przyjrzeć bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł zanotowałam i mam nadzieję, że wpadnie w moje ręce:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś już widziałam tę książkę i już wtedy zaciekawiła mnie okładka. Widzę że treść równie jest interesująca, dlatego chętnie przeczytam jak nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z jednej strony intryguje, z drugiej właśnie czy ja znajdę to "coś dla siebie" w tej publikacji? ;P

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka jak i dwa kolejne tomy bardzo dobre. Mimo że nie jest to saga wojenna, to najbardziej podobały mi się sceny walki a najbardziej w pamięci utkwiła scena gdy potępieni ludzi i demony zbierali się by zaatakować Nowe Miasto Jeruzalem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails