środa, 23 września 2015

Bajeczna opowieść o potędze pamięci i miłości

"Pogrzebany olbrzym " Kazuo Ishiguro

Czasem niepamięć pozwala przetrwać. Niekiedy jednak stan niepamięci nie pozwala ruszyć na przód. Tak też jest w opisanej tu historii dwójki starszych ludzi. Axl i Beatrice ruszają do sąsiedniej wioski w poszukiwania swego syna, który kiedyś od nich odszedł. Oboje jednak nie pamiętają jak do tego zdarzenia doszło.

To już trzecia przeczytana przeze mnie książka tego autora. Po niesamowitej książce "Nie opuszczaj mnie" oraz drugiej "Malarz świata ułudy" spodziewałam się czegoś fantastycznego. Sama historia jednak nie chwyciła mnie za serce jak poprzednie jego książki. Choć styl pisania autora dalej mi się podoba i uważam go za niepowtarzalny.

Ta książka to pięknie skonstruowana bajka z otwartym zakończeniem. To piękna opowieść o sile miłości, odwadze i dążeniu do raz obranego celu. Ale też i opowieść o mocy nienawiści, okrucieństwie oraz braku porozumienia. W zależności od osoby, która będzie to czytać, jedna lub druga strona będzie tu bardziej widoczna. Zakończenie książki nie daje odpowiedzi jak potoczyły się losy głównych bohaterów. Ja pragnę wierzyć, że wszystko skończyło się dobrze.

Ciekawa książka z tym samym niepowtarzalnym stylem autora. Choć liczyłam, że tym razem czymś też mnie zaskoczy. Tak jak np. w książce "Nie opuszczaj mnie". Szkoda tylko, że autor tak rzadko ostatnio coś pisze. Bo bardzo lubię to jego pisanie.


Moja ocena : 4.5/6
"Pogrzebany olbrzym " Kazuo Ishiguro
ISBN 978-83-7885-468-5
Wydawnictwo Albatros
str. 447

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Albatros A.Kuryłowicz S.C.

1 komentarz:

  1. Co prawda czytam tylko "Nie opuszczaj mnie" ale zachwycił mi styl autora. Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails