środa, 30 września 2015

Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie

"Afgańska perła. Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie" Nadia Hashimi

Afgańska Perła to opowieść o kobietach, które żyją w kraju, w którym kobiety nie mają wielu praw. Jest to historia jednej rodziny, w której trzy nastolatki są wydane za mąż bez swojej zgody. Śledzimy ich losy i ich życie, zarówno przed, jak i po ślubie.

Czytałam juz podobną tematykę do tej książki. Było to "Tysiąc Wspaniałych Słońc" autora Khaled Hosseini. Była to jedna z najbardziej wzruszających książek, jakie do tej pory czytałam. Do Afgańskiej Perły zachęciła mnie właśnie rekomendacja tego autora na okładce książki.

Książka rozpoczyna się powrotem trzech dziewczynek ze szkoły. Rahima, Szahla i Parwin są już spóźnione z powrotem do domu przez zaczepiających je chłopców. Po tym incydencie ich ojciec zakazuje im nauki, by nie narażały reputacji rodziny. Decyzji tej sprzeciwia się siostra ich mamy - Szaima. Uważa, że dziewczynki powinny chodzić do szkoły, ale nie jest w stanie zmienić decyzji ojca dziewczyn. Znajduje zatem sprytne rozwiązanie zgodne z dawną tradycją. Rahima przemienia się w "bacza posz" czyli dziewczynkę, którą traktuje się jak chłopca. Dzięki tej przemianie może swobodnie się poruszać i korzystać z wszystkich przywilejów dla chłopców. Przynajmniej do czasu, kiedy jej ciało zaczyna dojrzewać i staje się młodą kobietą.

W "Afgańskiej perle" śledzimy losy tych trzech dziewczynek i to jak zmienia się ich życie, gdy zapada decyzja o wydaniu ich za mąż. Nie mają w tamtym momencie nic do powiedzenia. Ojciec zadecydował, że najwyższy czas. A dodatkową zachętą stał się oferowany posag za dziewczynki przez mężczyznę, który chce poślubić jedną z nich.

Każda z nich trafia do innej rodziny i do pozostałych żon swojego męża. Jako najmłodsze z wszystkich żon mają najwięcej obowiązków. A mąż nie zwracając uwagi na ich wiek domaga się spełniania swoich obowiązków małżeńskich. Bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rodziny żyją w nowych domach bez żadnych praw, za to z licznymi obowiązkami. Każde odstępstwo od surowego porządku jest przykładnie karane. Siostry od momentu ich rozdzielenia nie mają możliwości zobaczenia się nawzajem. Żeby gdziekolwiek się wybrać potrzebują mieć w swoim towarzystwie mężczyznę. A prośba o możliwość zobaczenia siostry nie zostaje przyjęta. Dopiero po kilku latach udaje im się spotkać. Wzruszające spotkanie to dla nich jedyna możliwość poznania swoich losów.

Pomiędzy współczesną historią ich ciotka Szaima opowiada im historię Szekiby - ich praprababci. Jej losy także będziemy śledzić przez całą książkę. Historia Szekiby staje się inspiracją do dramatycznej zmiany swojego życia przez Rahimę. Po latach upokorzeń wreszcie odnajdzie swoje miejsce.

Bardzo przyjemnie czytało mi się tą książkę. Ma w sobie i ciekawą historię, i odmienność kulturową. Dla mnie brakuje w niej jednak tego ładunku emocjonalnego, który znalazłam w książce Tysiąc Wspaniałych Słońc. Warto ją jednak przeczytać.


Moja ocena : 5/6
"Afgańska perła. Historia dwóch kobiet, które zmieniły swoje przeznaczenie" Nadia Hashimi
ISBN 978-83-65170-05-7
Wydawnictwo Kobiece
str. 473 ( ze słownikiem pojęć i wyrażeń)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu. To nowe wydawnictwo, które dopiero wchodzi na rynek. Ale w zapowiedziach pojawiło się kilka ciekawych książek, które w Polsce nie zostały jeszcze wydane. Czekam z niecierpliwością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails