środa, 30 czerwca 2010

Tysiąc wspaniałych słońc Khaled Hosseini


ISBN 978-83-7659-083-7

Wydawnictwo Albatros

Książka to opowieść o losie dwóch dziewcząt.

Jedna z nich Mariam, to nieślubna córka pewnego bogacza ze swoją służącą. Rodzina tego mężczyzny nakazuje mu umieścić ją z jej dzieckiem- Mariam daleko od swojego domu. Mała Mariam wychowuje się z matką, a jej ojciec od czasu do czasu ją odwiedza roztaczając przed nią cudowny świat, którego ona nie zna. Pewnego dnia wbrew słowom matki postanawia poznać swoje liczne rodzeństwo - dzieci jej ojca i wyrusza w podróż. Jednak ojciec nie chce jej wpuścić do swego domu, woli ukrywać ją przed wszystkimi. Zawiedziona Mariam zostaje odwieziona przez kierowcę jej ojca do swego domu, gdzie mieszka z matką. Niestety - widok, który zastaje na zawsze ma wyryć się w jej pamięci - jej matka z rozpaczy wiesza się wpędzając Mariam w stałe poczucie winy. 

Ponieważ jej sytuacja staje się kłopotliwa dla jej ojca i jego żon, postanawiają wydać kilkunastoletnią dziewczynkę za mąż, co pospiesznie czynią. Od tej pory życie Mariam nigdy nie będzie takie same.

Lajla to dziecko, które jest o pokolenie młodsze od Mariam. Śliczną dziewczynkę jednak spotyka nieszczęście, jej rodzice giną podczas bombardowania, a ona cudem ledwo żywa trafia do domu Mariam i jej męża Raszida. 

Raszid - porywczy, apodyktyczny i bezwględny mężczyzna wiedząc, że Lajla nie ma  innego wyjścia jak zostać u nich, wykorzystuje jej zależność i zmusza ją do małżeństwa. Od tej pory Lajla i Mariam muszą wspólnie na nowo ułożyć sobie życie we troje. Lajla jednak znajduje pocieszenie w myśli, że spodziewa się dziecka swojego wieloletniego przyjaciela z dzieciństwa, który wyjechał z jej rodzinnego miasta i nic o nim nie wie. Raszid również nie podejrzewa, że nie jest to jego dziecko. Mała Aziza to światło jej życia.

Dramatyczna sytuacja, do której dojdzie - spowoduje, że na szali życia i śmierci stanie życie Lajli i Mariam przeciw życiu Raszida.

Piękna, wzruszająca i chwytająca za serce pozycja. Dwie kobiety, a każdą z nich posiadającą swój bagaż życiowych doświadczeń za sprawą jednego mężczyzny połączy jedna nić losu.

W kraju, gdzie kobiety nie mają praw, jedna z nich zdecyduje się wystąpić przeciw swemu mężowi, by druga mogła wreszcie zacząć żyć z mężczyzną, którego kocha. Książka o potędze własnej siły wewnętrznej,  miłości i przyjaźni, mimo wielu niesprzyjających i upokarzających godność tych kobiet sytuacji.

Bardzo mocno polecam.

Moja ocena 6/6

7 komentarzy:

 1. Och, czeka na mnie ta książka i czeka i doczekać się nie może, bo zawsze coś innego jest do czytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam!
  Bardzo dziękuję za udział w moim candy, dzięki temu poznałam ciekawego bloga. Będę tutaj zaglądać, bo lubię czytać książki i o książkach też ;) Tylko kiedy znajdę na to wszystko czas?
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. @izusr to brać się do czytania, jest tego warta! :)
  @brzydula a mnie miło poznać osobę z okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na tą książkę poluje już od jakiegoś czasu. Po prostu muszę ją przeczytać. ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. @Meme z chęcią bym się podzieliła, ale mam tylko 1 egzemplarz,a że bardzo mi się spodobał to na razie chcę go zachować :) pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 6. właśnie jestem po lekturze...
  zakochałam się, choć jest to trudna literatura...wzruszająca...


  pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 7. 6.6 widzę! to koniecznie muszę po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails