czwartek, 24 czerwca 2010

Wiatr ze wschodu, wiatr z zachodu Pearl S. Buck


ISBN 978-83-7495-308-5

Warszawskie Wydawnictwo Muza SA

Książka ta napisana jest w formie retrospekcji czyli wspomnień pewnej Chinki, a właściwie jej wspomnień w postaci listu, która od małej dziewczynki przygotowywana jest w Państwie Środka do wyjścia za mąż. Dzieci są już sobie przyrzeczone gdy są małe i znają imię swojej oblubienicy lub też oblubieńca. 

Jej przyszły mąż jednak różni się nieco od młodzieńca wiernego dawnej tradycji, po pobycie w Stanach jego światopogląd jest różny od jego rodziców, mimo to będąc im posłuszny poślubia naszą bohaterkę. 

Początkowo dziewczyna jest zdziwiona jego postawą wobec niej, do niczego jej nie zmusza, narusza wszelkie dotychczas jej znane normy zachowań pomiędzy mężczyzną i kobietą. Wręcz nakazuje jej być jego równą partnerką, a nie tylko ulegle oddaną żoną. 

Sytuacja rodzinna komplikuje się bardziej, gdy ona zaczyna spodziewać się dziecka. Zgodnie z chińską tradycją, jej syn należy do jej rodziców. Jednak i temu jej mąż się sprzeciwia, dziecko zostaje przy nich. Wydaje się, że to koniec rozterek młodej żony, ale pojawia się oto nowe wyzwanie - jej brat, najstarszy w rodzie, który ma przejąć majątek rodzinny nie chce sprostać swojej powinności i ożenić się ze swoją przyszłą wybranką, wybraną przez jego rodziców.

Historia ta to opowieść o świecie Zachodu z punktu widzenia mieszkanki Wschodu. Ciekawa lektura na jeden,no może góra dwa wieczory.

Moja ocena 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails