sobota, 13 sierpnia 2016

Ciało z jej ciała

"Ciało z jej ciała" Slavenka Drakulić

"Oddanie krwi wydaje się dziś czymś naturalnym. Coraz więcej jest dawców szpiku kostnego. Kto jednak decyduje się oddać nerkę obcej osobie? Co kieruje takim człowiekiem? Czy nie boi się ryzyka? A może nie ma się czego bać? I wreszcie - jak podziękować komuś, kto ofiarował nowe życie? "*

okładka książki Ciało z jej ciała

Chyba najlepiej treść książki streszcza właśnie opis umieszczony na jej okładce. Slavenka Drakulić sama potrzebowała nerki. Na szczęście otrzymała ją na czas.
W Polsce przeszczepy nerek od żyjących dawców nie są zbytnio popularne. W statystyce, którą znalazłam w internecie za 7 miesięcy 2016 roku na 532 przeszczepy od zmarłych dawców przypadało 26 przeszczepów od żyjących dawców.** Oczekujących na przeszczep nerki osób na koniec lipca 2016 roku jest ponad 1000.*** Statystyki są bezwzględne.
Jest to prawdopodobnie uwarunkowane również ograniczeniami prawnymi. W Polsce dawcą może być jedynie ktoś z rodziny lub należy wykazać silną więź emocjonalną pomiędzy dawcą a biorcą.
Po oddaniu nerki dawca będzie podlegać okresowym badaniom kontrolnym. Wszystkie wykonywane badania są dla dawcy bezpłatne.

W niektórych krajach dopuszcza się oddanie nerki przez żyjącego dawcę niespokrewnionego. Może się zdarzyć taka sytuacja, że biorca i żyjący dawca nawet się nie znają przed operacją. Takie właśnie przypadki opisuje Slavenka Drakulić. Stara się zrozumieć motywację tych dawców. A także opisać uczucia biorcy, kiedy dowiaduje się, że otrzyma nową nerkę. I że już nie będzie potrzebować niezbędnych do życia dializ.

To książka o prawdziwej miłości do bliźniego. Bo czy można zrobić coś bardziej altruistycznego niż oddać część swojego ciała innej osobie, by ta mogła żyć?


Moja ocena : 4.5/6
"Ciało z jej ciała" Slavenka Drakulić
ISBN 978-83-7747-788-5
Wydawnictwo WAB
str.254

*cytat z okładki książki
** za http://www.poltransplant.org.pl/statystyka_2016.html
*** tamże

1 komentarz:

Komentarze są zawsze mile widziane:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails